Jakie są rodzaje kredytów dla firm? - Simple Finance
wróć

O jakie kredyty może ubiegać się przedsiębiorca? Rodzaje kredytów dla Firm

Mariusz JackowskiSimple Finance
09.08.2021

Prowadzenie działalności gospodarczej często wiąże się z zapotrzebowaniem na kapitał, z którego należy finansować swoje przedsiębiorstwo. Brak środków nie musi być jednak przeszkodą i podcinać nam skrzydeł. Pomocnym może okazać się finansowanie bankowe, które jest jedną z popularniejszych form finansowania dla przedsiębiorstw w naszym kraju. Dlatego warto poznać rodzaje kredytów dla firm, o jakie może ubiegać się przedsiębiorca. Oczywiście warto zaznaczyć, że nie każda forma pomocy jest odpowiednia, szczególnie należy spojrzeć na profil swojej działalności.

Obecnie oferta produktów bankowych jest bardzo szeroka, dlatego brak rozeznania w ich bogactwie może przynieść późniejsze fatalne skutki. Dobry wybór wymaga skrupulatnej analizy oraz porównania wielu ofert, aby dobrać odpowiednie, „szyte na miarę rozwiązanie”.

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Przed poznaniem najważniejszych rodzajów kredytów dla firm, należy zebrać je wszystkie razem. Zaznaczyć należy, że typów finansowania dla przedsiębiorców jest znacznie więcej, niż większość osób by się spodziewała. Samo określenie kredytów dla firm mówi bardzo niewiele, ponieważ można mieć na myśli bardzo wiele różnych typów finansowania.

Najczęściej spotykane rodzaje kredytów dla firm to:

1. Kredyt obrotowy

2. Kredyt inwestycyjny

3. Kredyt odnawialny na rachunku firmowym

4. Kredyt hipoteczny

5. Kredyt lombardowy

6. Kredyt gotówkowy

Cel niektórych z powyższych form finansowania jest bardzo ogólny – przykładowo kredytu odnawialnego na rachunku firmowym. Natomiast inne rodzaje kredytów dla firm – kredyt inwestycyjny lub konsolidacyjny – posiadają konkretne przeznaczenie. Mogą się one także różnić między warunkami ich otrzymania czy opłacalnością

Popularne produkty bankowe dla przedsiębiorców

Każdy z prezentowanych form finansowania projektów przez firmę posiada swoje wady i zalety. Skrótowo zamierzamy poniżej przybliżyć najważniejsze z nich.

  •  Kredyt obrotowy

Zazwyczaj ten rodzaj kredytu dla firm przeznaczany jest na finansowanie bieżącej działalności takiej jak: pokrycie kosztów administracyjnych, wypłatę wynagrodzeń, pokrycie zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS. Na ten rodzaj kredytu decydują się zazwyczaj średnie oraz duże przedsiębiorstwa z zamrożonymi środkami np. w postaci zaległych, przeterminowanych należności od kontrahentów. Wysokość przyznanych środków przez bank zależy w dużej mierze od przychodów i zysków przedsiębiorstwa oraz jakim zabezpieczeniem dysponuje. Finansowanie udzielane jest zazwyczaj w dwóch formach ratalnej oraz odnawialnej linii kredytowej na rachunku bieżącym – oznacza to, że spłata umożliwia ponowne skorzystanie z tego rodzaju kredytu dla firm.

 

  • Kredyt inwestycyjny

Kredyt przeznaczony jest dla firm z ugruntowaną pozycją na rynku (staż działalności minimum 12 miesięcy) oraz w dobrej kondycji finansowej. Do uzyskania tej formy finansowania niezbędny jest biznesplan, gdzie firma prezentuje swój projekt inwestycyjny, harmonogram prac, jakie zamierza wykonać w celu osiągnięcia inwestycji oraz szacowane przychody i koszty danego przedsięwzięcia. Finansowanie udzielane jest na ściśle określony cel, który służy rozwojowi oraz powiększeniu majątku firmy. Przykładowo środki można przeznaczyć na budowę nowej hali produkcyjnej, zakup lub modernizację nieruchomości, maszyn produkcyjnych oraz samochodów. Kredyty inwestycyjne przeważnie opierają na zdecydowanie wyższe kwoty niż ma to miejsce w przypadku kredytów obrotowych. Okres ich spłaty również się wydłuża. Ważnym aspektem przy tym rodzaju kredytu dla firm jest wkład własny, który wymagają instytucje bankowe. Jego minimalna wartość to 10-20% wartości inwestycji.

  • Kredyt odnawialny na rachunku firmowym

Nazywany lekiem na „kłopoty” z płynnością finansową. W przypadku utraty płynności finansowej przedsiębiorca, przy pomocy tego produktu, może dalej wykonywać transakcje do określonego wcześniej poziomu. Swoją strukturą przypomina instrument zwany linią kredytową, który działa na zasadzie debetu. Przy skorzystaniu z tego rodzaju nie trzeba każdorazowo składać wniosku kredytowego. Bank nalicza odsetki tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty. Wszelkie wpływy na konto obniżają zadłużenie. Obrazuje to wygodę, jaką charakteryzuje się kredyt odnawialny

  • Kredyt hipoteczny

Przeznaczony dla firm, które zamierzają zainwestować w nieruchomości oraz powiązane z nimi działania (budowa, rozbudowa). Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość. Wymagany jest wkład własny – najczęściej minimalna wartość to 10 % wartości nieruchomości oraz ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

  • Kredyt gotówkowy

Cechuje się to, że zazwyczaj nie są wymagane przy nim określenie celu przeznaczenia środków oraz wkład własny. Dodatkowo, najczęściej wymagany jest minimum roczny staż działalności. Chociaż można spotkać oferty, gdzie banki obniżają to kryterium nawet do pół roku. Spłata kredytu gotówkowego następuje z bieżących przychodów firmy

Rodzaje kredytów dla firm – podsumowanie

Nie trudno zauważyć, że rodzaje kredytów dla firm są niezwykle różnorodne. Prawie każdy przedsiębiorca może znaleźć finansowanie odpowiadające jego potrzebom i wymaganiom. W czasie poszukiwania kredytu „szytego na miarę” warto porównać oferty wielu różnych instytucji finansowych, aby na pewno wybrać najkorzystniejszy produkt.

W tym celu można użyć internetowych i rankingów, jednak należy pamiętać, że nie zawsze są one całkowicie wiarygodne. Korzystając z usług wykwalifikowanego doradcy kredytowego przedsiębiorca może mieć pewność, że uzyska rzetelną i korzystną poradę.

Dlaczego formalności mają Cię przerażać?

Skontaktuj się z nami – Pomożemy!

Podobne artykuły

Skontaktuj się z nami

Umów rozmowę z ekspertem

Preferowany termin rozmowy
Współadministratorami Państwa danych osobowych w związku z prowadzoną korespondencją są Simple Finance Sp. z o. o. oraz Wealthon S.A. Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Szybki kontakt

Zadzwoń do eksperta

517 889 699(Pn - Pt 9:00 - 18:00)

lub napisz email

[email protected]