Kredyt na działalność gospodarczą - ważne informacje! - Simple Finance
wróć

Kredyt na działalność gospodarczą – ważne informacje!

Mariusz JackowskiSimple Finance
25.04.2022

Potrzebujesz środków na nowy sprzęt, a może chcesz zwiększyć zatrudnienie lub kupić firmową nieruchomość? Kredyt na działalność gospodarczą to dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają gotówki na rozwój swojej firmy. Niestety wnioskowanie o niego, może się okazać trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku kredytów dla osób fizycznych. Przeczytaj nasz najnowszy wpis aby dowiedzieć się, jak uzyskać kredyt na działalność gospodarczą. 

Kredyt na działalność gospodarczą – co to jest? 

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej to finansowanie, które z zasady można przeznaczyć na dowolny cel. 

Główną różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym dla jednoosobowej działalności gospodarczej, a osoby pracującej na etacie jest sposób obliczania zdolności kredytowej. Podczas oceny bank bierze pod uwagę między innymi wysokość dochodów oraz formę zatrudnienia. Obecnie analitycy przychylniej patrzą na środki uzyskane z tytułu umowy o pracę, niż te uzyskiwane z własnej działalności gospodarczej. Związane jest to przede wszystkim z brakiem gwarancji miesięcznych dochodów oraz ryzykiem upadłości firmy (szczególnie w pierwszym roku działalności) . 

Formalności związane z uzyskaniem kredytu dla jednoosobowej działalności gospodarczej. 

Uzyskanie kredytu gotówkowego na działalność gospodarczą w banku wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Zazwyczaj jest ich więcej niż w przypadku kredytu dla osób fizycznych. Bank będzie chciał dokładnie sprawdzić zarówno Twoje wydatki osobiste, jak i firmowe. 

Instytucja prawdopodobnie poprosi Cię również o złożenie wielu dokumentów, takich, jak: 

  • Deklaracji podatkowej za ostatni rok (czasami mogą być to dwa lata) 
  • Zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami 
  • Oświadczenia o posiadanych zobowiązaniach 
  • Zaświadczenia o wpisaniu przedsiębiorstwa do ewidencji działalności gospodarczej 
  • Wyciągu z rachunku bankowego 
  • Zgody współmałżonka – jeśli kwota kredytu przekracza 30 000 złotych, lub poświadczenia rozdzielności majątkowej (wtedy zgoda nie jest wymagana).

Oczywiście, każda instytucja finansowa może mieć inne wymagania względem niezbędnych dokumentów i zaświadczeń. Dokładne informacje znajdziesz na stronie internetowej danego banku lub uzyskasz od pracownika obsługi kredytów. 

Nowoczesne formy finansowania

W czasach intensywnego rozwoju sektora Fintech powstały również instytucje, które oferują szybkie kredyty dla działalności gospodarczej – bez formalności, szeregu dokumentów finansowych oraz uciążliwego składania zaświadczeń. Bardzo często, aby uzyskać takie finansowanie wystarczy tylko wyciąg z konta bankowego, który można dostarczyć w pełni online – bez wychodzenia z domu. Analiza zdolności finansowej przebiega w takich instytucjach zdecydowanie szybciej niż tradycyjnym banku. Jeśli interesuje Cię taka forma finansowania, skontaktuj się z nami, a nasz doradca szybko znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę na rynku.

Kiedy najlepiej starać się, o kredyt na działalność gospodarczą? 

Jest kilka czynników, które mają decydujący wpływ na decyzje kredytowe. O uzyskanie kredytu na działalność gospodarczą najlepiej starać się w momencie, kiedy otrzymujesz regularne dochody. Najlepiej nie mieć też innych zobowiązań lub spłacać je na czas. 

Bardzo ważnym czynnikiem, jest również staż firmy. Większość banków oferuje kredyty dla działalności gospodarczej prowadzonej od minimum 12 miesięcy, niektóre wydłużają ten czas nawet do 24 miesięcy działalności. 

Duże znaczenie ma także forma opodatkowania, na którą decydujemy się prowadząc firmę. Największe szanse na kredyt mają przedsiębiorstwa rozliczające się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Inaczej rozpatrywane są te rozliczające się w formie ryczałtu lub księgi podatkowej. Ogólna zależność mówi, że im większy podatek płacimy, tym większą zdolność kredytową jesteśmy w stanie otrzymać. 

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej – Podsumowanie

Uzyskanie kredytu dla działalności gospodarczej wymaga niemałej wiedzy oraz znajomości rynku. Niestety zdobycie finansowania dla osoby samozatrudnionej jest trudniejsze, niż dla osoby pracującej na etacie. Aby wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie i bez niepotrzebnego stresu otrzymać gotówkę, najlepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonego doradcy. Eksperci Simple Finance z przyjemnością znajdą dla Ciebie odpowiednią ofertę oraz pomogą w złożeniu potrzebnych dokumentów. Wypełnij nasz prosty formularz i otrzymaj najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Dlaczego formalności mają Cię przerażać?

Skontaktuj się z nami – Pomożemy!

Podobne artykuły

Skontaktuj się z nami

Umów rozmowę z ekspertem

Preferowany termin rozmowy
Współadministratorami Państwa danych osobowych w związku z prowadzoną korespondencją są Simple Finance Sp. z o. o. oraz Wealthon S.A. Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Szybki kontakt

Zadzwoń do eksperta

517 889 699(Pn - Pt 9:00 - 18:00)

lub napisz email

[email protected]