Jak uniknąć zatorów płatniczych? - 5 prostych strategii
wróć

Jak uniknąć zatorów płatniczych? – 5 prostych strategii

Mariusz JackowskiSimple Finance
19.06.2023

Przepływy gotówkowe można określić siłą napędową każdej firmy. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, w których kontrahent może spóźnić się z zapłatą faktury. W połączeniu z innymi, pilnymi wydatkami, te opóźnienia mogą doprowadzić do powstania wyzwań w postaci zatorów płatniczych. Na szczęście istnieją proste rozwiązania, które mogą pomóc ich uniknąć i poprawić finanse firmy. W tym artykule zaprezentujemy pięć strategii, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad przepływem gotówki i zapewnią zdrowie finansowe Twojej firmy.

Czym są zatory płatnicze?

Zatory płatnicze występują wtedy, gdy płatności za nasze usługi są opóźnione lub wstrzymane. Prowadzi to do problemów z przepływem gotówki w firmie. Powodów takiej sytuacji może być wiele np. opóźnienia w płatnościach ze strony klientów, spory dotyczące faktur czy błędy administracyjne. Niezależnie od przyczyny, zatory płatnicze są szkodliwe dla finansów firmy.

Jak unikać zatorów płatniczych?

W celu uniknięcia zatorów płatniczych, firmy powinny podjąć aktywne działania w celu zapewnienia terminowych płatności. Obejmuje to m.in. wdrożenie jasnych warunków i terminów płatności, komunikację z klientami oraz usprawnienie procesu fakturowania. Stosując takie strategie, firmy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zatorów oraz poprawić swoje przepływy gotówkowe.

Strategia 1: Usprawnienie procesu fakturowania

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów uniknięcia zatorów płatniczych jest usprawnienie procesu fakturowania poprzez automatyzację tych działań.

Istnieje wiele rozwiązań programowych, które mogą pomóc firmom w usprawnieniu tego procesu. Rozwiązania te mogą zautomatyzować tworzenie i dostarczanie faktur, a także śledzić ich status i historię płatności. Może to pomóc firmom w identyfikacji i rozwiązaniu wszelkich problemów, które mogą powodować opóźnienia w płatnościach, takich jak nieprawidłowe informacje na fakturach lub spory dotyczące faktur.

Strategia 2: Oferowanie wielu opcji płatności

Inną skuteczną strategią unikania zatorów płatniczych jest oferowanie różnych opcji płatności. Może to pomóc dostosować się do klientów, którzy mogą preferować różne metody płatności, takie jak karty kredytowe, płatności online lub przelewy bankowe.

Dodatkowo oferując wiele opcji płatności, firmy otwierają swoim klientom możliwości szybkiego płacenia. W wyniku czego zmniejsza się ryzyko opóźnień w płatnościach i poprawia przepływ gotówki.

Strategia 3: Ustal jasne warunki płatności

Ustalenie jasnych warunków płatności jest kluczowe dla uniknięcia zatorów płatniczych. Wiąże się to z ustaleniem jasnych terminów płatności i wyraźnym zakomunikowaniem ich klientom już na początku współpracy.

Ustalając terminy płatności, firmy powinny brać pod uwagę takie czynniki, jak charakter pracy, wielkość faktury i historię płatności klienta. Ustalając jasne terminy płatności, firmy mogą zmniejszyć ryzyko opóźnień w płatnościach i poprawić przepływy pieniężne.

Strategia 4: Komunikuj się z klientami

Komunikacja jest kluczem do uniknięcia zatorów płatniczych. Firmy powinny regularnie komunikować się ze swoimi klientami, aby zapewnić, że płatności są dokonywane na czas.

Obejmuje to śledzenie faktur, wysyłanie przypomnień i zajmowanie się wszelkimi problemami lub obawami, jakie mogą mieć klienci. Utrzymując otwarte kanały komunikacji, firmy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych i poprawić przepływ gotówki.

Strategia 5: Skorzystaj z kredytu

Ostatnią, lecz nie mniej ważną strategią unikania zatorów płatniczych jest również wykorzystanie kredytu. Polega to na uzyskaniu zewnętrznego finansowania przykładowo w postaci kredytu bankowego do pokrycia wydatków, w oczekiwaniu na nadejście płatności.

Firmy mogą korzystać z różnych opcji kredytowych, takich jak karty kredytowe, kredyty obrotowe czy linie kredytowe, aby pokryć wydatki w krótkim czasie. Ważne jest jednak, aby korzystać z kredytu w sposób odpowiedzialny i mieć jasny plan spłacania wszelkich długów. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, który wspomoże swoją wiedzą w wyborze odpowiedniej oferty finansowania.

Dzięki rozsądnemu wykorzystaniu kredytu firmowego przedsiębiorcy mogą uniknąć zatorów płatniczych i poprawić przepływ gotówki.

Jak unikać zatorów płatniczych? – Podsumowanie

Zatory płatnicze są dużym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Jednakże, poprzez wdrożenie tych prostych strategii, firmy mogą zmniejszyć ryzyko opóźnień w płatnościach i poprawić swoje przepływy pieniężne. Usprawnianie procesu fakturowania, oferowanie wielu opcji płatności, ustalenie jasnych terminów, otwarta komunikacja z klientami oraz strategiczne wykorzystanie kredytu, pozwala przejąć firmie kontrolę nad przepływem gotówki i zapewnić, że finanse pozostaną zdrowe i dobrze prosperujące.

Podobne artykuły

Skontaktuj się z nami

Umów rozmowę z ekspertem

Preferowany termin rozmowy
Współadministratorami Państwa danych osobowych w związku z prowadzoną korespondencją są Simple Finance Sp. z o. o. oraz Wealthon S.A. Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Szybki kontakt

Zadzwoń do eksperta

517 889 699(Pn - Pt 9:00 - 18:00)

lub napisz email

[email protected]