Kredyt dla firmy na ryczałcie – co warto wiedzieć? - Simple Finance
wróć

Kredyt dla firmy na ryczałcie – co warto wiedzieć?

Mariusz JackowskiSimple Finance
27.06.2022

Pozyskiwanie dodatkowego finansowania, to doskonały sposób na rozwinięcie swojej działalności. Niejednokrotnie gromadzące się zobowiązania, podatki i składki sprawiają, że trudno jest skupić się na ulepszaniu, wprowadzaniu innowacji w firmie. Sposób rozliczania podatkowego, jaki wybierzemy może pomóc albo utrudnić wprowadzanie naszych planów w życie. Aby dokonać najlepszego wyboru powinniśmy dokładnie przeanalizować działalność swojej firmy, aktualną sytuację w gospodarce i prognozy dla sektora, w którym działamy. W takim przeglądzie wsparcie może zapewnić nam m. in. doświadczony doradca kredytowy.

Czym jest ryczałt?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zw. potocznie ryczałtem, jest uproszczoną formą opodatkowania działalności. Rozliczenie na ryczałcie polega na tym, że podatek płacony jest od przychodów i nie ma możliwości odliczenia od nich kosztów ich uzyskania. W prawie przewidzianych jest wiele różnych stawek podatku dochodowego przy tego rodzaj rozliczeniu, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Ze względu na uproszczony sposób rozliczenia jest on szczególnie korzystny dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub dla wspólników osobowych. Z ryczałtu wykluczone są jednak apteki, kantory, lombardy, a także firmy prowadzące działalność związaną z handlem częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Podstawowym warunkiem, który musi spełniać firma ubiegająca się o zmianę opodatkowania na ryczałt jest osiągnięcie w poprzednim roku podatkowym przychodów z działalności nieprzekraczających 250 000 euro.

Jak uzyskać kredyt dla firmy na ryczałcie?

Nie istnieją przepisy ograniczające możliwości wnioskowania o kredyt dla firm na ryczałcie, jednak trudności w oszacowaniu dochodów sprawiają, że banki mniej chętnie przyznają finansowanie przedsiębiorstwom rozliczającym się w ten sposób. Ponieważ nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu, to bank decyduje, jaką część przychodu potraktuje jako dochód.

Maksymalna wysokość kredytu nie jest zazwyczaj ustalana odgórnie, ale zależy od zdolności kredytowej przedsiębiorcy, ostatecznie może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że zdolność kredytową banki uzależniają od sposobu rozliczania podatku (jego stawki).

Jeśli ubiegasz się o kredyt gotówkowy na ryczałcie bank może wymagać od Ciebie złożenia dokumentów, takich jak:

  • wypełniony wniosek kredytowy, 
  • PIT-28 za ostatni rok, 
  • potwierdzenie z 12 ostatnich miesięcy opłacenia podatku do urzędu skarbowego, 
  • zaświadczenie z ZUS z 12 ostatnich wpłat składek, 
  • oświadczenie o wysokości kosztów działalności gospodarczej.

Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu dla firmy na ryczałcie?

Ważnym element oceny kredytowej jest staż rynkowy. Jeśli Twoja firma działa na rynku wiele lat w oczach banku stajesz się bardziej wiarygodnym kredytobiorcą. Nie powinieneś jednak decydować się na złożenie wniosku tuż po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zazwyczaj za minimalną długość stażu banki przyjmują rok, a najlepiej dwa lata.

Historia kredytowa firmy, to kolejny istotny aspekt działalności, na który zwraca uwagę bank. Rozliczane na bieżąco należności wobec ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, terminowa spłata zobowiązań i ich zamknięcie są doskonałym sposobem na podwyższenie swojej wiarygodności.

W przypadku zawieszenia w przeszłości działalności firmy, warto przed złożeniem wniosku przygotować się na wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Wszelkie niejasności, nieusprawiedliwione zdarzenia mogą negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę.

Proces ubiegania się o finansowanie może być skomplikowany, zawiłości prawne, zmieniające się regulacje mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto zastanowić się nad zasięgnięciem opinii u doradcy kredytowego. Osoba, która posiada duże doświadczenie w branży, wiedzę o zmieniających się wymaganiach banków i aktualnie obowiązujących normach z pewnością pomoże Ci znacznie łatwiej przejść przez cały proces. 

Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse, jeśli masz taką możliwość, ustabilizuj dochody na podobnym poziomie. Znaczne wahania w wysokości dochodów miesięcznych stwarzają ryzyko niewypłacalności zobowiązań w pewnym okresie w trakcie roku.

Kredyt dla firmy na ryczałcie — podsumowanie

Ryczałt, to atrakcyjna forma opodatkowania działalności gospodarczej. Posiada wiele zalet, znacznie ułatwia funkcjonowanie firmy. Jednak ubiegając się o kredyt warto pamiętać, że banki mniej chętnie przyznają finansowanie przedsiębiorstwom rozliczającym się w ten sposób. Aby zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku pamiętaj o uwzględnieniu wspomnianych rad, a także o możliwości wsparcia, jakie oferuje doradca kredytowy.

W Simple Finance nasi doświadczeni eksperci pomogą Ci wybrać najlepszą ofertę dostosowaną do potrzeb Twojej firmy. 

 JEŚLI POSIADASZ FIRMĘ NA RYCZAŁCIE I POTRZEBUJESZ FINANSOWANIA?

Nie czekaj! Skontaktuj się z Nami!

Podobne artykuły

Skontaktuj się z nami

Umów rozmowę z ekspertem

Preferowany termin rozmowy
Współadministratorami Państwa danych osobowych w związku z prowadzoną korespondencją są Simple Finance Sp. z o. o. oraz Wealthon S.A. Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Szybki kontakt

Zadzwoń do eksperta

517 889 699(Pn - Pt 9:00 - 18:00)

lub napisz email

[email protected]