Czym jest kredyt krótkoterminowy dla firm? - Simple Finance
wróć

Czym jest kredyt krótkoterminowy dla firm?

Mariusz JackowskiSimple Finance
17.08.2022

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju opcji finansowania dla firm. Banki prześcigają się z instytucjami pozabankowymi na coraz bardziej nowoczesne produkty. Wiele z nich dostępnych jest całkowicie online. W odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy poszukują kredytów o podobnych parametrach, co pożyczki możliwe do uzyskania w instytucjach pozabankowych powstał kredyt krótkoterminowy dla firm. 

Czym jest kredyt krótkoterminowy?

Kredyt krótkoterminowy, to zobowiązanie zaciągane na maksymalnie 12 miesięcy. Stanowi on alternatywę dla produktów oferowanych w parabankach, które przez długi czas były jedynym sposobem na szybkie uzyskanie pożyczki z krótkim okresem spłaty. 

Kredyty o cechach podobnych do wspomnianych pożyczek pozabankowych są porównywalnie proste do otrzymania. Zobowiązania krótkoterminowe zaciągane w bankach charakteryzują się uproszczonymi procedurami, zazwyczaj wymagane jest jedynie zaświadczenie o dochodach, często wniosek składamy przez Internet, a decyzję o udzieleniu takiego kredytu z reguły podejmuje algorytm, a nie analityk. Tego rodzaju produkt może być niezwykle atrakcyjny gdy nagle potrzebujemy dodatkowej gotówki. Jednak warto pamiętać, że ze względu na łatwy sposób uzyskania, jest to finansowanie, które udzielane jest na mniejsze kwoty, niż w przypadku kredytów długoterminowych.

Kredyt krótkoterminowy dla firm – co warto wiedzieć?

Banki, kierując ofertę kredytów krótkoterminowych do konsumentów, zazwyczaj łączą je z kredytami średnioterminowymi. Natomiast propozycje takiego finansowania skierowane do firm mają zazwyczaj indywidualny charakter. Przeznaczone są dla przedsiębiorców zainteresowanych krótkim terminem spłaty i mniejszą wysokością kredytu. Z reguły, o takie finansowanie ubiegają się firmy, które przez niedostatecznie wysoką zdolność kredytową, mają problem z otrzymaniem kredytów długoterminowych. 

Aby uzyskać kredyt krótkoterminowy firma powinna spełniać kilka warunków dotyczących m.in. czasu funkcjonowania, zazwyczaj jest to minimum 12 miesięcy, określonej wysokości dochodów oraz historii kredytowej. Nowo powstałe czy nieosiągające dochodów firmy mogą mieć spory problem z pozyskaniem jakiegokolwiek finansowania.

Jakie są korzyści ze wzięcia kredytu krótkoterminowego?

Podstawową zaletą kredytu krótkoterminowego jest możliwość szybkiego uzyskania środków. Dodatkowo krótszy okres spłaty oznacza, że całkowite koszty kredytu będą niższe. Wynika to z mniejszej liczby rat, a co za tym idzie również i odsetek. Nierzadko banki oferują nowym klientom kredyty krótkoterminowe na bardzo korzystnych warunkach w celu zachęcenia do korzystania z ich usług. Przy wyborze finansowania warto jednak pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu warunków, aby wyeliminować ryzyko zaciągnięcia zobowiązania o wysokim oprocentowaniu i prowizji.

Kredyt krótkoterminowy, a pożyczka pozabankowa dla firm

Kredyty krótkoterminowe i pożyczki pozabankowe różnią się od siebie pod kilkoma względami. Porównując, te dwa rodzaje finansowania warto dokładnie przeanalizować oferty, biorąc pod uwagę jej kluczowe elementy.

Oprócz oprocentowania ważnym aspektem danej pożyczki lub kredytu jest RRSO, czyli wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Zazwyczaj przyjmuje się, że finansowanie bankowe jest tańsze, jednak niejednokrotnie instytucje pozabankowe w swojej ofercie posiadają konkurencyjne produkty, takie jak pierwsza pożyczka z RRSO 0%. Dzięki temu zachęcają nowych klientów do skorzystania ze swoich usług.

Instytucje pozabankowe często przyjmują bardziej liberalne podejście w kwestii udzielania finansowania. Są skłonne akceptować dochody różnego pochodzenia, takie jak alimenty, świadczenia socjalne.

Banki natomiast, mimo uproszczenia procedur wymagają przedstawienia zdolności kredytowej, a także posiadania pozytywnej historii spłacanych zobowiązań. 

Jaki rodzaj finansowania krótkoterminowego wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji należy rzetelnie przeanalizować nasze potrzeby i możliwości, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka niespłacenia zobowiązań. 

Aby uniknąć przeszukiwania ofert poszczególnych banków czy instytucji pozabankowych, możemy skorzystać z internetowych platform. Platformy, które po wprowadzeniu odpowiednich kryteriów, generują zestawienie ofert najbardziej zbliżonych do naszych wymagań. 

Jednak odnalezienie oferty najlepiej dostosowanej do naszych możliwości, to złożone i czasochłonne zadanie. Dlatego warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do wykwalifikowanej osoby, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże wybrać odpowiednią ofertę. Doradca kredytowy, biorąc pod uwagę nasze możliwości budżetowe, wskaże najlepszą opcję finansowania zaspokajającą potrzeby firmy. 

Kredyt krótkoterminowy dla firm — podsumowanie

Niejednokrotnie dodatkowe finansowanie, to jedyna możliwość uregulowania nagłych zobowiązań czy zapłaty za nieprzewidziane wydatki.

Kiedy niezwłocznie potrzebujemy środków finansowych, kredyt krótkoterminowy może stanowić doskonałe rozwiązanie naszych problemów. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku kredytów długoterminowych, decyzja o zaciągnięciu takiego zobowiązania powinna być podjęta po rzetelnej analizie.

PROWADZISZ FIRMĘ I POTRZEBUJESZ PILNIE FINANSOWANIA?

Nie czekaj! Skontaktuj się z Nami!

Podobne artykuły

Skontaktuj się z nami

Umów rozmowę z ekspertem

Preferowany termin rozmowy
Współadministratorami Państwa danych osobowych w związku z prowadzoną korespondencją są Simple Finance Sp. z o. o. oraz Wealthon S.A. Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Szybki kontakt

Zadzwoń do eksperta

517 889 699(Pn - Pt 9:00 - 18:00)

lub napisz email

[email protected]