Jak spłacić zaległości w ZUS?
Jak spłacić zaległości w ZUS? – to pytanie dotyczy wielu właścicieli firm. Opłaty publiczno-prawne takie jak składki ZUS, czy podatki śmiało można nazwać „koszmarami” każdego przedsiębiorcy. Często zdarza się, że z różnych powodów takich jak opóźnienia w płatnościach lub słabsza koniunktura w branży (czego skutkiem jest wyhamowanie sprzedaży), pojawiają się nieregularne płatności rutynowych zobowiązań. Podmioty, które najczęściej posiadają problemy z regularnymi płatnościami pochodzą z branż handlu hurtowego, detalicznego, budownictwa oraz przetwórstwa przemysłowego.
Jakie są konsekwencje posiadania zaległości w ZUS?
Przedsiębiorca, który spóźnia się z zapłatą składek lub nie odprowadza ich w ogóle musi liczyć się z konsekwencjami takiego postępowania. Do najważniejszych skutków opóźnień w regulowaniu należności w ZUS należą:
- Naliczenie odsetek karnych
- Zajęcie majątku dłużnika
- Niemożliwość otrzymania finansowania bakowego, czy unijnego
- Możliwość nałożenia dodatkowych opłat przez ZUS, nawet do 100 proc. wysokości nieopłaconych składek
- Zajęcie rachunku bankowego przedsiębiorcy
- Kara grzywny do 5 tys. zł
Jak spłacić zaległości w ZUS – sposoby
Powyższe konsekwencje mogą okazać się tragiczne w skutkach, dlatego chcielibyśmy zaproponować kilka sposób na uregulowanie zaległości wobec ZUS.
-
Umorzenie długów
W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorca z zobowiązaniami wobec ZUS może ubiegać się o umorzenie składek z uwagi na trudną sytuację finansową. Warto jednak zaznaczyć, że z tego sposobu skorzystać mogą jedynie w szczególnych przypadkach.
Wniosek o umorzenie składek musi zostać poparty dowodami potwierdzającymi wyjątkowo złą sytuację finansową nie tylko przedsiębiorstwa, ale również złą sytuację rodzinną przedsiębiorcy oraz całkowity brak środków na spłatę zadłużenia. W przypadku negatywnej decyzji przedsiębiorca musi spłacić zadłużenie wraz z odsetkami za zwłokę, które naliczane są do ostatniego dnia spłaty.
-
Układ Ratalny w ZUS
Drugim częstym rozwiązaniem oferowanym przez ZUS jest rozłożenie zaległości na raty. Wniosek o układ ratalny może skutkować zawarciem ugody i spłaty zadłużenia w ustalonych miesięcznych kwotach.
W ostatnich latach to rozwiązanie przypadło przedsiębiorcom do gustu, ponieważ coraz więcej osób z niego korzysta. Niemniej jednak, takie rozwiązanie posiada również swoje wady. Przykładowo nie wszystkie banki akceptują układ ratalny w ZUS, dlatego pomimo oficjalnego rozłożenia długu na raty i uzyskaniu zaświadczenia o niezaleganiu, przedsiębiorca nie uzyska finansowania w postaci kredytu.
W przypadku kiedy uzyskaliśmy odmowę na powyższe sposoby możliwe jest skorzystanie z trzeciego rozwiązania, jakim jest pożyczka na spłatę zobowiązań. Rozwój rynku finansowego w Polsce doprowadził do powstania nowych produktów między innymi na spłatę zobowiązań wobec ZUS lub/bądź US.
Ze względu długu w ZUS w większości przypadków niemożliwe jest finansowanie bankowe. Jednakże z rozwiązaniem przychodzą firmy oferujące finansowanie pozabankowe. Takie finansowanie można nazwać „mostem” do finansowania bankowego, ponieważ według specyfikacji tego produktu umożliwia ono zaciągnięcie kredytu.
Jak spłacić zaległości w ZUS – zyskaj pomoc profesjonalistów!
W Simple Finance zawsze zaczynamy od rozmowy. Poznajemy problemy z jakimi boryka się nasz Klient. Po poznaniu sytuacji, sprawdzamy nasze możliwości i przedstawiamy naszą propozycję wspólnego działania. Po ustaleniu strategii nie pozostawiamy naszych Klientów. Wspólnie poszukujemy rozwiązań finansowych „szytych na miarę”. Razem kompletujemy dokumenty i monitorujemy sprawę do samego końca.