Jak pobrać raport BIK? - Simple Finance
wróć

Jak pobrać raport BIK?

Mariusz JackowskiSimple Finance
16.11.2021

Sprawdzenie raportu BIK to jeden z najczęstszych etapów oceny zdolności kredytowej w instytucjach finansowych. Weryfikacja następuje zarówno w przypadku kredytu inwestycyjnego lub obrotowego, jak również mniejszych zobowiązań, czyli kredytu gotówkowego. Przeczytaj, jak pobrać raport BIK i jakie informacje w nim znajdziesz.

Jak pobrać raport BIK? – rola instytucji

Skrót BIK oznacza Biuro Informacji Kredytowej. W rzeczywistości jest to przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i prywatne banki. Jego główne zadanie to gromadzenie danych dotyczących historii kredytowej.

Informacje zawarte w bazach Biura Informacji Kredytowej udostępnione są instytucją finansowym, które na ich podstawie weryfikują stopień ryzyka udzielenia finansowania danej osobie lub danemu podmiotowi gospodarczemu.

Raport BIK – kiedy może się przydać?

Raport BIK okażę się pomocny nie tylko dla banków lub firm pożyczkowych. Pełni również ważną funkcję z perspektywy każdej osoby poszukującej finansowania. Podsumowanie historii kredytowej to ważna informacja, która okaże się kluczowa między innymi w następujących przypadkach:

  • Przed zaciągnięciem nowego kredytu
  • Po uzyskaniu negatywnej decyzji ze strony instytucji finansowej
  • Śledzenia spłaty kredytu
  • Sprawdzeniu prawidłowości danych po spłacie kredytu.

Jak pobrać raport BIK pierwszy raz przez Internet?

Krok 1. Wejdź na stronę internetową BIK-u

Przejdź pod adres www.bik.pl

Krok 2. Kliknij przycisk Załóż konto

Nie ma możliwości przejścia do formularza rejestracji bezpośrednio ze strony głównej. Należy przycisnąć przycisk „Zaloguj się” znajdujący się w jej prawym górnym rogu. Następnie wybranie w sekcji „Chcę się sprawdzić” przycisku „Rejestracja i zakup Raportu BIK”.

Zrzut ekranu strony głównej BIK.pl

Krok 3. Przejdź do formularza rejestracyjnego

Wybierz w sekcji „Chcę się sprawdzić” przycisk „Rejestracja i zakup Raportu BIK”.

Jak pobrać raport krok trzeci

Krok 4. Wypełnij sekcję Twoje dane

Wpisz w sekcji Twoje dane swoje imię, drugie imię oraz nazwisko. Jeśli Twoje nazwisko jest dwuczłonowe, należy podać je w całości (na przykład Nowak-Kowalski).

Wpisz w formularzu tylko aktualne dane kontaktowe, do których masz dostęp, czyli numer telefonu i adres e- mail. W dalszych krokach konieczne będzie odebranie wiadomości SMS, a także wejście w link przesłany e- mailem, tak więc nie może to być na przykład adres e-mail, do którego nie pamiętasz hasła.

Jak pobrać raport BIK na przykładzie uzupełniania formularza

Krok 5. Wypełnij sekcję Dokument tożsamości

W tym etapie niezbędne będzie uzupełnienie Twojego numeru PESEL. Prawidłowo wpisany numer powinien składać się z 11 cyfr. Do rejestracji możesz posłużyć się dowodem osobistym, paszportem lub kartą pobytu. W każdym przypadku konieczne będzie wypełnienie pola serii i numeru dokumentu tożsamości, a także daty jego wydania i daty ważności.

Jak pobrać raport BIK - uzupełnienie danych osobowych

Krok 6. Wypełnij sekcję Adres zamieszkania

Wymaga on podania Twoich danych adresowych, takich jak kod pocztowy, miejscowość, ulica i numer domu/lokalu. Adres korespondencyjny i adres zamieszkania mogą być takie same lub różne, ale adres zamieszkania musi zawsze pokrywać się z tym, który powiązany jest z kontem bankowym.

Jak pobrać raport BIK na przykładzie sekcji adres zamieszkania

Krok 7. Udziel niezbędnej zgody i przejdź dalej

Założenie konta wymaga akceptacji Regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu BIK i Polityki Ochrony Prywatności Portalu BIK. W tym celu należy kliknąć pusty kwadrat obok takiej informacji. Dodatkowo, możesz, ale nie musisz również wyrazić zgodę na przesyłanie informacji handlowych czy przetwarzanie danych w celach marketingowych.

Sekcja wniosku ze zgodami

Krok 8. Wykonaj przelew weryfikacyjny

Potwierdź swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 złotego. Dane wpisane w formularzu rejestracyjnym muszą być zgodne z tymi przypisanymi do rachunku bankowego, z którego wykonamy przelew. Wybierz z listy swój bank, a następnie przejdź dalej. Przeniesiesz się na stronę banku, która pozwoli Ci dokonać przelewu. Nie jest to przelew tradycyjny, a szybki przelew internetowy, co oznacza, że złotówka powinna trafić do BIK-u w przeciągu co najwyżej kilku minut.

Jak pobrać raport BIK na przykładzie sekcji z bankami

Krok 9. Aktywuj konto i ustal hasło

Jeśli przelew został wykonany prawidłowo, BIK wyśle na podany w formularzu adres e-mail link aktywacyjny.

Jak pobrać raport BIK na przykładzie wzorcowego maila od instytucji

Kliknij w niego, aby przenieść się na stronę, która umożliwi ustalenie hasła do konta. Najpierw należy jednak wpisać kod, który zostanie przysłany w wiadomości SMS na podany wcześniej numer telefonu.

Krak związany z smsem weryfikacyjnym

W wybranym haśle powinna znajdować się co najmniej jedna duża litera, cyfra i znak specjalny.

Krok 10. Zaloguj się na swoje konto

Tak, jak na samym początku, wejdź na stronę www.bik.pl, a następnie naciśnij przycisk „Zaloguj się” w prawym górnym rogu.

Wpisz w odpowiednie pola użyty do rejestracji adres e-mail oraz ustalone wcześniej hasło. Uzupełnij kilka wskazanych cyfr z Twojego numeru PESEL i naciśnij przycisk Zaloguj.

Krok związany z logowaniem do systemu użytkownika

Krok 11. Wybierz profil

Po zalogowaniu kliknij przycisk „Wybierz” pod napisem „Twój profil główny”.

Jak pobrać raport BIK na przykładzie wyboru odpowiedniego rodzaju konta w systemie

Krok 12. Uzyskaj raport BIK

Po pomyślnym zalogowaniu znajdziesz się na stronie głównej. Na jej dole, w sekcji „Oferta dla Ciebie”, wybierz Raport BIK lub Pakiet BIK. Do przeprowadzenia przez nas analizy Twojej sytuacji wystarczający jest pojedynczy raport w cenie 39 złotych.

Jak pobrać raport BIK na przykładzie wyboru odpowiedniego raportu

Krok 13. Zapłać za Raport i przejdź do niego

Po naciśnięciu przycisku „Wybierz” pojawi się możliwość wybrania banku, a następnie dokonania szybkiego przelewu internetowego, tak jak przy przelewie weryfikacyjnym na kwotę 1 złotego.

Po wykonaniu płatności kliknij przycisk „Przejdź do Raportu”.

 Krok z płatnością za dokument

Krok 14. Wybierz opcję „Pobierz PDF”

Pobierz Raport w formacie PDF, aby móc przekazać nam go do analizy. Naciśnij w tym celu przycisk „Pobierz PDF”, który spowoduje pobranie dokumentu na Twój komputer.

 

Jak pobrać raport BIK na przykładzie ściągnięcia finalnego pliku

Podobne artykuły

Skontaktuj się z nami

Umów rozmowę z ekspertem

Preferowany termin rozmowy
Współadministratorami Państwa danych osobowych w związku z prowadzoną korespondencją są Simple Finance Sp. z o. o. oraz Wealthon S.A. Wszelkie informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Szybki kontakt

Zadzwoń do eksperta

517 889 699(Pn - Pt 9:00 - 18:00)

lub napisz email

[email protected]